Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPremiera rynków na 2019 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Woińska | 2018-12-18 09:45:47
polskie mosty technologiczne, pmt, ekspansja zagraniczna, polska agencja inwestycji i handlu, paih, wydarzenia, granty, 2019, krajowe inteligentne specjalizacje

PAIH wkrótce przyzna pierwsze granty na ekspansję MŚP. Niemal 160 wniosków w dwóch naborach i 34 na liście rekomendacyjnej pierwszego z nich. Tak Polska Agencja Inwestycji i Handlu podsumowuje dziewięć miesięcy projektu Polskie Mosty Technologiczne (PMT). Zapowiada kolejne rundy konkursu w przyszłym roku, na 12 nowych rynkach.

Stawką w programie PMT jest grant o maksymalnej wartości 200 tys. zł w formule pomocy de minimis oraz opracowanie i weryfikacja strategii ekspansji zagranicznej. Mogą go otrzymać MŚP, których oferta jest innowacyjna na danym rynku lub charakteryzuje się istotnym ulepszeniem, a dodatkowe punkty otrzymują te firmy, których produkty/usługi wpisują się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje. PMT składa się z etapu krajowego i zagranicznego. Nabór i pierwszą ocenę wniosków poprzedza seminarium informacyjne dla przedsiębiorców. Kolejnym krokiem są warsztaty tworzenia strategii, którą grantobiorcy przetestują i wdrożą na rynku zagranicznym w asyście Zagranicznych Biur Handlowych i ekspertów PAIH. - Dajemy polskim przedsiębiorcom profesjonalne wsparcie ekspertów, którzy niemal dosłownie poprowadzą ich za rękę i wskażą jak najlepiej przygotować się do ekspansji. Grant będą mogły wykorzystać m.in. na lokalne doradztwo, np. w zakresie certyfikacji, czy wzornictwa opakowań - zaznacza Krzysztof Senger, wiceprezes PAIH. Wyjaśnia, że okres realizacji projektów przez firmy nie może przekroczyć dziewięciu miesięcy, a grant może osiągnąć 100 proc. wydatków kwalifikowanych.

 

 

W pierwszym naborze (rynki: USA, Kanada, Meksyk) wpłynęło 70 wniosków na łączną kwotę 13,9 mln zł. Listę rekomendacji do wsparcia tworzą 34 projekty. - Tyle wniosków przeszło pozytywnie wszystkie kroki weryfikacji. Teraz wszystko w rękach przedsiębiorców. To od nich zależy, czy zdecydują się na skorzystanie z naszego wsparcia i podpiszą z nami umowy - wyjaśnia Joanna Manikowska, koordynatorka projektu. Jak tłumaczy, wśród nich znajdują się producenci suplementów diety i zdrowej żywności, ale też firmy meblarskie. - Ciekawe produkty i rozwiązania to m.in. magazynowanie ciepła i ogrzewanie domu z nagrzanego dachu, innowacyjna, ale też ekologiczna metoda produkcji z drewna wykorzystująca odpady - mówi Manikowska. Podkreśla, że grant mogą też otrzymać firmy medyczne. - Jedna z nich przetestowała i już z sukcesem wprowadziła na kilku rynkach, przenośne KTG, inna wykorzystuje bakteriofagi do antybiotykoterapii dla zwierząt. Dodaje, że eksperci projektu zarekomendowali do wsparcia również producenta naturalnych maseczek z metalami szlachetnymi o przedłużonej żywotności. - Nie zabrakło oczywiście rozwiązań stricte technologicznych. Wśród nich mamy np. projektor pomagający w terapii autystycznych dzieci, dron z mapami geodezyjnymi do serwisowania farm wiatrowych z zastosowaniem w górnictwie i rolnictwie.

 

 

Manikowska dodaje, że z drugiego naboru (Chiny, Japonia, Wietnam) 89 wniosków jest w trakcie oceny formalnej, a trzeci (Kenia, ZEA) trwa do 21 grudnia. Zdradza, że 2019 r. będzie stał pod znakiem krajów nieodkrytych przez naszych rodzimych przedsiębiorców, a my pomożemy im te rynki przeanalizować i sprawić, ze będą na wyciągnięcie ręki. - Planujemy co najmniej cztery rundy naborów. Na pierwszy ogień pójdą Indie, Izrael i Australia, potem zaprosimy przedsiębiorców do aplikowania na rynek Norwegii, Ukrainy i Rosji, następnie - RPA, Egiptu i Algierii i na ostatni kwartał zaplanowaliśmy Indonezję, Koreę Południową i Singapur.

 

 

Projekt Polskie Mosty Technologiczne współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach III Osi priorytetowej Wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach, Działanie: 3.3. Wsparcie promocji oraz internacjonalizacji innowacyjnych przedsiębiorstw Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. PMT zostanie zrealizowany w latach 2018-2023.

 

Pliki do pobrania

Prezi - CB - 05.12.18
pdf | 10.33 MB
Pobierz

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Kursy i szkolenia osteopatyczne

Organizujemy podyplomowe kursy i szkolenia osteopatyczne, które przeznaczone są tylko dla osteopa...
Polska - KLIKUSZOWA 2022-05-24 Dodał: Michał Dziurdzik Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Tkanina Kronos

Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert